Piekarnik do zabudowy ma różne opcje zamontowania. Może on być zabudowany pod blatem, w kolumnie, czy na ścianie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabudowa pod blatem. Piekarnik do zabudowy w kolumnie daje większy komfort. Pod piekarnikiem, jak i nad nim mogą się znaleźć szafki lub inne urządzenia AGD. W wersji zabudowy piekarnika na ścianie piekarnik ma najczęściej windę, która opuszcza spód piekarnika, na którym umieszczamy przeznaczone do upieczenia danie.
Pod względem sposobu zasilania wyróżniamy: gazowy, elektryczny. Przed zakupem piekarnika koniecznie sprawdźmy, jakie napięcie jest niezbędne, bowiem duża część piekarników pracuje w oparciu o tak zwaną „siłę”, czyli napięcie 400V. Należy wiedzieć, że do napięcia 400V musimy mieć licznik trójfazowy.
Bardzo istotne w urządzeniu są prowadnice. Na rynku spotkamy się z następującymi rodzajami prowadnic: klasyczne wytłoczenia, teleskopowe i wózkowe.
Ważne są też funkcje dodatkowe termosonda, czyli specjalne urządzenie, które umieszcza się wewnątrz potrawy. Podwójna komorę, która umożliwia pieczenie dwóch różnych potraw, w różnych temperaturach, bez przechodzenia i mieszania się zapachów.Termoobieg pozwala przygotowywać potrawy na kilku poziomach. Jak również opcja grilla i mikrofalii.
Funkcja samooczyszczenia, np. pyrolizą (rozgrzewanie piekarnika do 500 stopni w celu wypalenia wszystkich nieczystości) lub czyszczeniem katalitycznym (rozgrzewanie do około 350 stopni za pomocą wymiennych wkładów katalitycznych).